Helena Suková

BB Helena Sukova

Tenistka a psycholožka

Program: Životní restart, 8. 3. 2016 11:15 - 12:00

Helena Suková je jednou z nejúspěšnějších tenistek v československé historii. V roce 1985 byla podle světového žebříčku úspěšnosti na čtvrtém místě ve dvouhře a o pět let později byla jedničkou ve čtyřhře. Má na kontě ohromné množství úspěchů, je držitelkou čtrnácti Grand Slamů: devíti v ženské čtyřhře (vyhrála všechny čtyři turnaje) a pěti ve smíšené čtyřhře, čtyřnásobná finalistka dvouhry na grandslamových turnajích, vítězka Turnaje mistryň ve čtyřhře a finalistka z dvouhry. Na okruhu WTA získala deset titulů ve dvouhře a šedesát devět ve čtyřhře...

Profesionální kariéru ukončila Helena v roce 1998 a po krátkém odpočinku se rozhodla pro studium psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Chtěla se věnovat právě sportovcům, kteří končí svoji profesionální kariéru.

V roce 1999 se zasloužila o znovuzaložení International Lawn Tennis Clubu České republiky (IC ČR) a byla zvolena jeho prezidentkou. Od února 2001 do listopadu 2008 byla členkou předsednictva Českého klubu olympioniků. V červnu 2007 byla jmenována Českým olympijským výborem do předsednictva Českého klubu fair play.

Je spoluzakladatelkou Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu v České republice. V říjnu 2001 se stala patronkou Klubu nemocných cystickou fibrosou při Fakultní nemocnici v Motole. V roce 2003 se stala čestným Ambasadorem nadace Harvey Ball World Smile Foundation.  Je čestnou členkou Asociace profesionálních tenisových trenérů. V listopadu 2009 se stala členkou klubu "Champions for Peace".

Kdyby nebyla úspěšnou tenistkou, chtěla se stát fotbalistkou nebo lékařkou. Dnes PhDr. Helena Suková pracuje jako psycholožka.

Pořad 13. komnata Heleny Sukové z archivu České televize můžete shlédnout ZDE.

Doporučujeme také otevřený rozhovor se Zuzanou Bubílkovou na TV Blesk, k dispozici ZDE.

Partneři

 
Partneři 2019 VŽ