Michal Horáček

F Michal Horacek

Textař, básník, publicista, spisovatel a antropolog

Program: Životní restart, 8. 3. 2016 11:15 - 12:00

V roce 1970 byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK, na přímý zásah StB byl však po sedmi semestrech vyloučen. Po propuštění z vazby se živil například jako plavčík či umývač nádobí. Navzdory zákazu publikování v Československu zahájil roku 1977 svou žurnalistickou dráhu; stává se korespondentem časopisů v Austrálii, Velké Británii a zejména v USA, kde roku 1982 získává cenu novinářskou cenu. Na jejím základě získává stipendium na Macalester College v Saint Paul, Minnesota, a v rámci programu American Studies tam studuje po většinu roku 1984.

Zakrátko poté začal jako externista konečně publikovat i doma, a to v časopise Mladý svět, kde se o dva roky později stal redaktorem kulturní rubriky. Podařilo se mu mimo jiné prosadit pražský koncert Depeche Mode, a poté i dalších významných interpretů i skupin ze "Západu". Pravděpodobně nejvýznamnějším počinem byl však seriál Dopisů z lásky a nenávisti, adresovaných rozličným historickým osobnostem.

V létě roku 1989 založil s Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, která si kladla za cíl zprostředkování tehdy nemyslitelné komunikace mezi komunistickou vládou a představiteli disentu. MOST svoji smysluplnost definitivně potvrdil v listopadu 1989, kdy přivedl za jeden stůl předsedu vlády Ladislava Adamce a představitele všech složek disentu, sdružené v Občanském fóru a vedené Václavem Havlem. Jejich rozhovory vedly ke konci ústavní platnosti "vedoucí úlohy komunistické strany ve společnosti" a tím i k možnosti uspořádat svobodné volby.

Na rozdíl od jiných protagonistů revolučních událostí nevstoupil do politiky, ale spolu se třemi kolegy založil akciovou společnost Fortuna, která přinesla střední Evropě fenomén kurzových sázek, postupně vznikly stovky poboček a Fortuna ročně dosáhla miliardových obratů. V prosinci 2004 prodal spolu s ostatními zakladateli 100% akcií Fortuny a dalších společností investiční skupině Penta, současně se vzdal funkce předsedy představenstva a veškerých podnikatelských aktivit.

Souběžně s působením ve Fortuně je předsedou Rady Akademie populární hudby, moderuje přenosy udílení cen Akademie, moderuje pořad  publicistický Přesčas v České televizi a věnuje se charitativním projektům.

V roce 2011 dokončil studia antropologie na Fakultě humanitních studií UK a získal titul PhD. Kromě vlastních studií se sám věnoval přednáškové činnosti; vede seminář tvůrčího psaní. Nejprve na Fakultě sociálních věd UK, později na Masarykově univerzitě v Brně.

Textař

První písně s texty Michala Horáčka vznikají v roce 1982 (zpívají je Petr Spálený a Michal Tučný)

V roce 1984 začíná spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou. Vzešla z nich následující alba:

Potměšilý host (1987), V Penziónu Svět (1988), Citová investice (1996), Mohlo by tu být i líp (2001), Strážce plamene (2006), Kudykam (2009), Album Tante cose da veder (2011). Kromě autorských alb s Petrem Hapkou se Michal Horáček podílel i na dalších projektech jako výhradní autor textů a vesměs i producent, nebo spoluproducent. Michal Horáček je dále autorem a producentem lyrikálu Kudykam.

Básník

Básnickým debutem Michala Horáčka je Český kalendář (2012), sbírka 37 básní v žánru villonské balady. Některé básně z Českého kalendáře přednáší autor v rámci stejnojmenného jevištního pořadu ve Švandově divadle (2012, režie Dodo Gombár) a také během několika desítek koncertů turné Mezi námi (2013-2014).

Publicista a spisovatel

Své první texty uveřejnil Michal Horáček koncem 70. let 20. století v The British Racehorse (UK), Racetrack (Austrálie) aThe Thoroughbred Record (USA). Vesměs se v nich věnoval dějinám chovu anglického plnokrevníka a dostihů ve Východní Evropě.

Jeho první knihou je Království za koně (1983), dosud jediné česky psané dějiny dostihů.  Jak pukaly ledy (1990) - zpráva osobního účastníka o 292 hodinách revoluce. Dále Zpráva z Kentucky (1984), Los a sázka (2000), O české krvi otců vlasti (2004), O tajemství královny krav (2007) a Kudykam (2009 - vyšlo roku 2010 i jako bibliofilie s originálními sérigrafiemi Borise Jirků).

Antropolog

Upravená disertace MH vyšla v roce 2012 pod názvem Habitus hazardního hráče.

 

Pořad 13. komnata Michala Horáčka z archivu České televize můžete shlédnout ZDE.

Partneři

 
Partneři 2019 VŽ