Karolína Topolová

Karolína Topolová ořez

Generální ředitelka společnosti AAA AUTO

Program: Vůle a byznys

Již šestým rokem vede jednu z největších společností distribuující automobily v Europě. Opakovaně se umisťuje v anketě TOP 25 Žen českého byznysu a mezi finalisty soutěže Manažer roku, kde letos získala i titul Mladý manažerský talent. V posledních třech letech byla vybrána mezi 50 nejvlivnějších žen českého byznysu podle časopisu Forbes, byla oceněna titulem Lady Pro a umístila se i v žebříčku TOP 10 žien slovenského biznisu.

Karolína Topolová zahájila svou pracovní kariéru v pražském hotelu Prague Hilton Atrium jako programová manažerka, v roce 1998 založila call centrum v AAA AUTO, které se stalo jedním z nejmodernějších a největších v oboru ve střední Evropě. V roce 2006 v rámci AAA AUTO postoupila na funkci Group HR and Call Centre Director, o rok později se stala viceprezidentkou společnosti a podílela se na vstupu firmy na pražskou a budapešťskou burzu cenných papírů. Do jmenování generální ředitelkou společnosti v červenci 2012 pracovala jako Deputy CEO a Chief Operations Officer a řídila divize prodeje, finančních a pojišťovacích služeb, call centra, personalistiky, IT a externí komunikace. V letech 2013 a 2014 měla na starosti proces prodeje AAA AUTO, který vyvrcholil převzetím stoprocentního podílu ve společnosti fondem soukromého kapitálu Abris Capital Partnersv rámci transakce v hodnotě téměř šest miliard korun. V roce 2012 se stala předsedkyní správní rady Dětské dopravní nadace. Získala magisterský titul v oboru andragogiky, hovoří plynně anglicky. Je vdaná a má čtyřletou dceru.

 

Proč podporujete festival VŠEM ŽENÁM?

Vím, jak je náročné se prosadit do vysoké manažerské funkce jako žena, a proto je mi festival, který je zaměřen na podporu žen, velmi sympatický.

Kdo Vás osobně v životě nejvíce inspiroval, inspirovala?

Překvapivě to byl muž J, zakladatel společnosti AAA AUTO Anthony James Denny, který vybudoval firmu od nuly, a po více než dvou dekádách ji zhodnotil na sumu dnes již přesahující šest miliard korun.

Proč je nutné pracovat na svém osobním rozvoji?

Člověk se musí neustále rozvíjet, pokud má ambice ve své kariéře postupovat směrem vzhůru. Já sama jsem musela před úrovní vrcholového managementu projít řadou pozic. Bez neustálého úsilí o sebezdokonalení a vůle učit se novým věcem bych takového úspěchu, jako je dosažení pozice generální ředitelky, nedocílila.

Co podle Vás přináší různorodé pracovní týmy?

Muži i ženy přistupují k práci jinak a navzájem se ideálně doplňují. Jsme moderní společnost, ve které je spolupráce a běžný kontakt mezi muži a ženami na pracovišti základem ekonomického úspěchu. Země a společnosti, které tyto principy nesdílejí, se rychle propadají do chudoby a nestability, což vidíme mimo jiné jako jeden z důvodů, ale i následků současné migrační krize.

Máte vlastní zkušenost se slaďováním práce a rodiny?

Ano. O dítěti jsem přemýšlela dlouho. Jsem ze čtyř sourozenců, takže jsem vždy chtěla velkou vlastní rodinu. Nakonec se našel příhodný okamžik až teprve nedávno, takže mám už čtyřletou holčičku. Byla jsem doma jen pár týdnů a pak začala využívat pomoci mojí i manželovy maminky. Poblíž kanceláře jsem si ve firmě zařídila dětský pokojíček, kam jsem malou chodila v pracovní době kojit. Také jsme s ní s manželem, který pracuje ve stejné společnosti, trávili společné obědy. Začátky byly celkem těžké, ale mojí pozici s rodinou se mi po několika měsících nakonec skloubit podařilo a všechno funguje, jak má.

Jaké je být ženou ve Vaší pozici?

Trochu osamělé J Mezi generálními řediteli, a navíc v oblasti automotive, žen opravdu mnoho není. Pokud jde o podřízené, i když máme na řadě manažerských pozic mnoho žen, většina jsou zejména díky oboru, ve kterém se pohybuji, rovněž muži. Vybudovala jsem si u nich postupně respekt a spolupráce je již roky bez problémů.

Proč vaše společnost mimo jiné podporuje ženy, popřípadě jak?

Naše společnost nedělá rozdíly mezi ženami a muži, ale dává příležitost všem bez rozdílu na základě jejich dovedností. To podporuje zdravé konkurenční prostředí a kolegové si více váží jeden druhého. Ženy podporujeme hlavně po návratu z mateřské a rodičovské dovolené, protože to pro ně není mnohdy jednoduché období. Nabízíme jim práci na zkrácený úvazek v kombinaci s prací z domova nebo hlídaný dětský koutek, kam mohou rodiče své děti bezstarostí dát již od třech měsíců jejich věku.

Co byste přála ženám, aby si z festivalu VŠEM ŽENÁM odnesly?

Chuť vyzkoušet nové věci, postavit se po rodičovské nebo mateřské opět „na vlastní nohy", naučit se rozdělit svůj čas mezi práci a rodinu tak, aby netrpělo ani jedno, ani druhé.

Jaké je Vaše osobní motto?

Respektovat podřízené a učit se od lepších.

Partneři

 
Partneři 2019 VŽ