Renata Mrázová

F Renata Mrazova

Global HR Director NN pojišťovny a penzijní společnosti, N.V.

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Hospodářská politika a obchodní podnikání, promovala v roce 1995. Svoji kariéru začala v roce 1995 ve švédské farmaceutické společnosti Astra jako asistentka finančního oddělení. Zde prošla několika pozicemi v rámci oddělení financí a HR, pracovala jako účetní, hlavní účetní, HR manažerka a finanční ředitelka (CFO - Chief Financial Officer). Koordinovala fúzi s britskou společností Zeneca. 

 

V roce 2000 nastoupila do ING na pozici finanční ředitelky pro Českou republiku a Slovensko. Na konci roku 2005 přijala nabídku založit novou pojišťovnu Direct pojišťovna na „zelené louce“, kterou pak v pozici generální ředitelky a předsedkyně představenstva vedla až do července 2007.

V následujících letech se věnovala především rodině a vlastní společnosti, která se specializuje na maloobchodní činnost. Zároveň pracovala jako konzultant na několika projektech v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví.

V září 2009 se Renata vrátila zpět do skupiny ING Group na pozici finanční ředitelky.

Od června 2011 zastávala pozici generální ředitelky NN pojišťovny a penzijní společnosti pro Českou republiku a Slovensko (dříve ING pojišťovny a penzijní společnosti). Pod jejím vedením v roce 2012 získala ING pojišťovna v prestižní anketě Hospodářských novin tituly Nejlepší pojišťovna roku a Klientsky nejpřívětivější pojišťovna roku.

Od srpna 2015 přesídlila do Haagu na pozici global head of human resources.

Je členkou dozorčí rady NN Polsko (dříve ING Polsko). Je členem regionálního evropského vedení NN Insurance (dříve ING Insurance).

Rodinný stav: vdaná, dvě dcery. Koníčky: rodina, cestování, dějiny umění, malba, architektura a interiérový design, zahradničení, literatura. Sport: lyžování, jízda na kole, bruslení, tenis. Jazyky: angličtina, němčina, holandština a ruština.

Další zajímavé informace o Renatě Mrázové: Je členkou prezidia České asociace pojišťoven (ČAP). Je členkou prezidia České manažerské asociace a poradkyně prezidenta (ČMA). Podílí se na mnoha projektech, které podporují reprezentaci žen v manažerských pozicích (např. coby mentorka v programu Equilibrium, který organizuje Britská obchodní komora). Je členkou správní rady Odyssey, jedná se platformu určenou na podporu ženského leadershipu a založenou na principu mentoringu a networkingu. Je členkou klubu finančních ředitelů CFO Club. Je členkou organizace Prague Leadership Institute. Je členkou YPO Chamber ČR. Je členkou Rady Business Woman, časopisu, který je zaměřen na leadership a diverzitu. Je členkou kolegia Minerva 21, konceptu, který se zaměřuje na zvýšení sebevědomí, profesních znalostí žen a budování sítě. Je ambasadorkou projektu Mentoring začínajících učitelů a Lean-in kroužků v rámci Business Leaders Forum. Je aktivní propagátorkou finanční gramotnosti, za její podpory vydala společnost ING knihu pro děti „Kde rostou peníze?“ a deskovou hru o financích UBOROS.

Finanční ředitelkou se poprvé stala v 27 letech během svého působení ve farmaceutické společnosti AstraZeneca.

Během univerzitních studií strávila několik měsíců v USA, kde se pracovala v neziskových organizacích. Dva semestry věnovala studiu dějin umění, absolvovala roční kurz bytového designu. Napsala předmluvu k českému vydání knihy „Lean in“ (česky vyšlo pod názvem „Opřete se do toho“) od Sheryl Sandberg, provozní ředitelky Facebooku.

S manželem vlastní rodinnou firmu, která se specializuje na maloobchod a velkoobchod.

Umístění Renaty v prestižní anketě Hospodářských novin Top 25 žen českého byznysu

2005 – 8. místo 2

2006 – 17. místo

2011 – 7. místo a titul „Skokan roku“

2012 – 2. místo 2013 – 2. místo

2014 – 1. místo + speciální ocenění jako jedna z 10 „Nejúspěšnějších žen za posledních 10 let“

V žebříčku 50 nejmocnějších Češek, který sestavil prestižní ekonomický časopis Forbes, obsadila Renata 14. místo v roce 2012, 18. místo v roce 2013 a 13. místo v roce 2014.

Co říkají její kolegové: Že Renatino nadšení pro věc je neodolatelně nakažlivé. :-) 

 

Rozvovor s paní Renarou Mrázovou:

 

Kdo Vás osobně v životě nejvíce inspiroval, inspirovala?


Těch lidí je moc. Dovolím si říci, že mou vášní je poznávání nového. Hrozně ráda potkávám nové lidi, nechávám se inspirovat jejich životními příběhy, osudy a zkušenostmi, hrozně ráda nad věcmi přemýšlim, takže takových lidí je mnoho a není vlastně dne, kdybych se nepotkala s někým, kdo by mě něčim neinspiroval. velkou inspirací pro mě byla moje babička a deda, se kterými jsem žila na venkově, a od kterých jsem se mnoho naučila. Ohromnou studnou inspirace jsou pro mě také obě dve mé dcery, od kterých se neustále učim.


Proč je nutné pracovat na svém osobním rozvoji?


Neřekla bych, že je to nutné. Slova typu nutnost, muset .... ve mě vyvolávají nevoli a myslím si, že tak působí i na řadu dalších lidí. Takže člověk musí cítit chuť, zájem, nadšení a víceméně i vášeň a zapálení pro nové poznávání, posouvání svých hranic, učení se novým věcem a tak na sobě pracovat. Poznáváním nových věcí se nám rozšiřují obzory, a dokážeme se ve věcech více zorientovat a udělat si objektivní názor, což je v této době velmi důležité. Na druhou stranu si myslim, že vše má své hranice, a nic se nemá přehánět. doba, ve které žijeme nás prostřednictvim internetu a socialních médií neustále nutí vstřebávat více a více informací, dat, názorů, a člověk se může někdy cítit v tom množství veškerých informací ztracen a zahlcen. Držím palce všem ženám, aby měly vnitřní motivaci a vášeň pro to na sobě neustále pracovat a překonávat své hranice.


Co podle Vás  přináší různorodé pracovní týmy?


Diversita a inkluze jsou hodně důležité v našich životech, a samozřejmě také v pracovních týmech. Diverzita přináší různorodost do každodenních situací, diskusí, rozhodovacích procesů i řízení. Jak se říka více hlav více ví.... Různorodé pracovní týmy jsou často složitější na řízení, a celkové fungování, protože nězory se skutečně mohou často lišit, ale pokud je tým zdravě nastaven, funguje otevřená a přátelská atmosféra, sdíleni názoru a myšlenek probíha přirozeně, tak různorodost přináší lepší výsledky, více nápadů, více inovací.


Máte vlastní zkušenost se slaďováním práce a rodiny?


Určitě. Mám dvě dcery ve věku 9 a 13 let a velkou rodinu, kterou miluji nade vše. Svou práci miluji a vždy jsem věděla, že i s dětmi budu chtít pracovat. samozřejmě, že jsem měla (a mám) radu okamžiku, kdy jsem si kladla otázku, zdá to vše stojí za to, kdy jsem nevěděla, co dřive, cítila se unavená a i tak, že vlastně nezvládám nic, ale tyto okamžiky vždy pominuly a věřim, že bych je zažívala i pokud bych nepracovala. Jsem člověk pozitivně založeny a na svět se dívám optimisticky, a vždy věřim, že každá situace, každý problém má své řešení. Mé děti a má rodina jsou pro mě středobodem mého života. zkloubit rodinu, péči o děti a domácnost se mi daří s ohromnou podporou mého partnera a mé rodiny.


Jaké je být ženou ve Vaší pozici?

Toto je taková zvláštní otázka, úplně nevim, jak bych na ní odpověděla. Takže asi nejlepší vynechat...

 

Proč Vaše společnost mimo jiné podporuje ženy, popřípadě jak?


NN group podporuje velmi aktivně diversitu a inkluzi jako takovou. Věříme v různorodost, a vytváříme přostredí a podmínky, aby diverzita v NN vzkvetala. Nejen genderová diverzita, ale diverzita jako taková.

 

Co byste přála ženám, aby si z festivalu VŠEM ŽENÁM odnesly?


Usměv na tváři, inspirací, poznání a mnoho nových kontaktů a dobrých známých.


Jaké je Vaše osobní motto?


Mám jich několik:
co tě nezabije, to tě posílí.
tomorrow belong to women.
it is not what happens to you, but what you do about it.

 

 

Partneři

 
Loga 16.3.2018